fbpx

Kavos pupelė arabika ir robusta: skirtumai bei panašumai

Kavos pupelės arabika ir robusta – Tikriausiai ne vienas esame girdėję žodžius arabika bei robusta, tačiau kuo jie skiriasi ar yra panašūs žino tikrai ne kiekvienas, tad šį kartą pakalbėkime apie tai!

Kas yra arabika kava?

Arabika kava yra kilusi iš Coffea Arabica augalo, kuris auga Etiopijoje. Taip pat arabika yra populiariausia kavos rūšis pasaulyje ir sudaro daugiau kaip 60% visos pasaulyje išgeriamos kavos. O populiariausi arabika kavos porūšiai yra šie:

  • Typica
  • Caturra
  • Kona
  • Pacamara
  • Villalobos

Kas yra robusta kava?

Kitaip nei arabika, robusta kava yra kilusi iš Coffea Canephora augalo kuris auga Afrikoje. Išskirtiniai robusta kavos požymiai yra jos kartus ir aitrus skonis. Robusta kava dažniausiai yra sutinkama tirpioje kavoje ir espresso mišiniuose

Arabika prieš robusta

Šios dvi kavos rūšys yra labai panašios kai nuimamas derlius, skrudinamos, malamos ir verdamos, tačiau čia panašumai ir baigiasi. Skirtumai pradeda aiškėti kai kalbame apie skonį, augimo klimatą, kainą ir kokybę.

Skonis

Daugumai robustos skonis asocijuojasi su kartumu, aitrumu, pelenais, o kol yra neskrudinta kvepia kaip žali žemės riešutai.

Tuo tarpu arabika kava turi didžiulį skonių asortimentą kuris priklauso nuo šalies, regiono ar net ūkio kuriame augo. Skoniai gali varijuoti nuo saldžių ir švelnių iki aštrių ir karčių. Neskrudintų arabika kavos pupų kvapas primena mėlynes, o kai pupos yra paskrudintos, kvapas pasikeičia į vaisių natas.

Klimatas

Robusta kavos pupos yra kilusios iš labai atsparaus klimato pokyčiams augalo, kuris auga nuo 200 iki 800 metrų virš jūros lygio. Dėl to, kad robusta savyje turi daug daugiau kofeino nei arabika, ji yra atspari kenkėjams, todėl derlius būna gausesnis ir auginimas pigesnis.

Tuo tarpu arabika kavos pupos yra labai jautrios klimato pokyčiams. Arabika auga tik vėsiame subtropiniame klimate, joms reikia daug drėgmės, derlingos žemės, pavėsio ir saulės. Dėl savo mažo atsparumo, arabika pupelės yra lengvai pažeidžiamos kenkėjų bei klimato ar priežiūros stokos. Šios pupos auga tik aukštuose regionuose kurie yra 600-2000 metrai virš jūros lygio.

Kavos pupelė arabika ir robusta kainų skirtumai

Robusta kavos pupos yra daug pigesnės nei arabika, bet jos daug kenksmingesnės aplinkai ir jūsų skonių receptoriams.

Robusta yra auginama mono-cropping būdu, tai reiškia kad tas pats augalas yra auginamas daugybę metų toje pačioje vietoje. Šis procesas reikalauja daugiau vietos, nes dėl jo iškertami didžiuliai miškų plotai. Dėl to, kad robusta yra daug atsparesnė nei arabika, ji gali būti auginama daug lengviau ir didesniuose plotuose, to pasekoje didžiulės korporacijos perka ir kerta didžiulius plotus miškų. Mono-croppingo procesas taip pat eikvoja dirvožemį bei skatina dirvos eroziją.

Taigi arabika ar robusta?

Dauguma jums vienareikšmiškai atsakys arabika. Tačiau mes esame kitos nuomonės – robusta nėra nei bloga, nei prasta kava. Ji yra tiesiog kitokio skonio, bei kitokių savybių turinti kava. Kadangi arabika naudojama daugelyje populiarių espresso mišinių, jei ne šios pupelės, galbūt net negalėtume mėgautis savo mėgiamu espresso puodeliu. Tad nėra teisingo atsakymo tarp to kurią kava turėtumėte rinktis, tiesiog gerkite tai kas jums skanu.

kavos pupelė arabika ar robusta

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *